Facebook YouTube Newsletter
tel. 605 735 873

Czy można zabezpieczyć zdjęcia przed kradzieżą? Jakie są sposoby?

 

Cześć, nazywam się Paweł Tomalka, zajmuje się wykonywaniem fotografii reklamowej wnętrz oraz architektury. W erze internetu dzielenie się zdjęciami stało się proste jak nigdy wcześniej. Niestety ludzie mają bardzo małą świadomość odnośnie praw autorskich. Wiele osób myśli, że skoro znalazło zdjęcie w internecie to może je skopiować i użyć we własnych celach. Co zrobić żeby zabezpieczyć się przed kradzieżą naszych zdjęć?

 

Po pierwsze jeżeli ktoś wykorzysta nasze zdjęcia bez odpowiedniej zgody, należy się nam odszkodowanie. Może warto spojrzeć na to z tej optymistycznej dla nas strony? W osobnym filmie wytłumaczę co zrobić w takiej sytuacji.

Załóżmy jednak, że chcemy się przed tym zabezpieczyć.

Niestety aktualnie nie ma prostego sposobu, który da nam 100% pewności.

Najłatwiej będzie dodać do zdjęcia tzw. Znak wodny, czyli nasz podpis lub logo w rogu zdjęcia. Powinno to zadziałać odstraszająco, przeciętny użytkownik internetu gdy widzi znak wodny na zdjęciu – domyśla się, że jego kopiowanie nie jest wskazane.

Mały znak wodny tak naprawdę nie zabezpiecza dobrze zdjęcia, jeżeli ktoś będzie chciał je ukraść, zrobi to. Zdjęcie można wykadrować i w ten sposób pozbyć się znaku wodnego. W niektórych przypadkach możliwe będzie również usunięcie go ze zdjęcia – dla wprawnego grafika to żaden problem.

Jeżeli znak wodny będzie duży, widoczny na całej powierzchni zdjęcia – wtedy jego usunięcie może być bardzo trudne lub niemożliwe. Natomiast nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ ogromny znak wodny zwyczajnie zasłania i psuje wygląd tego zdjęcia.

 

Jeżeli jesteś moim klientem, mogę zupełnie za darmo dodać do Twoich zdjęć znak wodny.

 

Co zrobić skoro ten sposób nie daje 100% bezpieczeństwa? Moim zdaniem nie przejmować się zabezpieczaniem zdjęć. Jeżeli zauważymy, że ktoś wykorzystuje nasze zdjęcia bez zgody mamy dwa wyjścia:

  1. Skontaktować się z osobą lub firmą, która wykorzystuje zdjęcie bez zgody. Zwrócić uwagę lub delikatnie postraszyć – w 90% przypadków zdjęcie zostanie bardzo szybko usunięte.
  2. Druga opcja, jeżeli chcemy aby poza usunięciem zdjęcia otrzymać również odszkodowanie – wtedy najpierw zbieramy dowody kradzieży, a dopiero później idziemy do prawnika lub sami kontaktujemy się ze złodziejem. Warto wiedzieć, że aby dowody były wystarczające, konieczna będzie wizyta u notariusza. W osobnym filmie postaram się przygotować poradnik co dokładnie zrobić w takiej sytuacji oraz jakie można otrzymać odszkodowanie.

 

Dzięki za obejrzenie filmu, jeżeli chcesz wykonać zdjęcia, zapraszam na moją stronę pokazlepiej.pl – tam znapoznasz sie z moją ofertą oraz zobaczysz inne poradniki w których staram się odpowiadać na inne często zadawane przez Klientów pytania.

Kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń 605 735 873

Napisz pawel@pokazlepiej.pl

Obserwuj mnie na Facebooku

 

Nazywam się Paweł Tomalka. Działam na terenie całego kraju. Wystawiam FV 23%. Jestem Certyfikowanym Fotografem Google StreetView.
Zapraszam Cię do współpracy.

{"slides_column":"2","slides_scroll":"1","dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"2000","loop":"true","rtl":"false","speed":"1000","center_mode":"false"}
Przeczytaj opinie klientów
Paweł Tomalka

Prowadzisz własną firmę?

Zapraszam Cię na mojego bloga
z poradami dla przedsiębiorców

Poza zdjęciami Google StreetView oferuję:

Moim klientom polecam również usługi firmy STUDIO G44
Zajmującej się tworzeniem profesjonalnych stron internetowych oraz projektowaniem graficznym.

Regulamin strony | Polityka prywatności