Ludzie i zdjęcia wnętrz, wzór zgody na zdjęcia – czy można fotografować?
Cześć, nazywam się Paweł Tomalka, zajmuje się wykonywaniem fotografii reklamowej wnętrz oraz architektury. Co warto wiedzieć w przypadku gdy na Twoim zdjęciu widać wizerunek modela lub osoby, która przypadkiem znalazła się w pobliżu? Przed publikacją upewnij się, że:
- Po pierwsze – jeżeli zdjęcie jest zrobione w sposób umożliwiający identyfikację danej osoby. Powinniśmy mieć stosowną zgodę. Jeżeli nie otrzymamy zgody, najlepszym sposobem będzie zamazanie twarzy.
- Po drugie – prawo nie określa sposobu udzielenia zgody, więc teoretycznie powinna wystarczyć zgoda ustna. W praktyce jednak lepiej mieć to na piśmie. Na mojej stronie znajdziesz przykładowy wzór zgody do pobrania.
- Po trzecie – jeżeli sfotografowana osoba jest nieletnia – należy uzyskać zgodę jej prawnego opiekuna.
- Po czwarte – jeżeli fotografowana osoba otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie do zdjęcia oraz nie zastrzegła konieczności dodatkowej akceptacji – wtedy nie potrzebujemy pisemnej zgody na wykorzystanie wizerunku. Oczywiście nadal przyda się dowód potwierdzający uiszczenia zapłaty.
- Po piąte – zgoda na wykorzystanie wizerunku może zostać odwołana, więc warto zastrzec w umowie konsekwencje takiej decyzji.
- Po szóste – jeżeli wykorzystując wizerunek fotografowanej osoby naruszymy jej dobra osobiste, wtedy odwołanie zgody może nastąpić bez ponoszenia konsekwencji a osoba, która poniosła straty moralne – może żądać od nas odszkodowania.
Starałem się tutaj omówić najbardziej fundamentalne zasady dotyczące publikacji wizerunku. Jest to oczywiście dużo bardziej obszerny temat i w zależności od sytuacji, mogą mieć znaczenie różne dodatkowe przepisy.
W osobnym filmie postaram się również omówić sytuację w której na zdjęciach widać produkty lub logotypy innych firm. Zapraszam na moją stronę pokazlepiej.pl do zakładki najczęściej zadawane pytania.